Scroll to Content

Karkonosze są najwyższym pasmem Sudetów, a ich łączna powierzchnia obejmuje 650 km2, z czego po stronie polskiej znajduje się 185km2. W Karkonoszach wyróżniamy trzy główne grzbiety. Największym i najważniejszym z nich jest Śląski Grzbiet o przeciętnej wysokości 1350-1450 m, ciągnący się od Przełęczy Szklarskiej na zachodzi do Przełęczy pod Śnieżką na wschodzie. Dalej na wschód, w okolicach Śnieżki znajduje się Czarny Grzbiet, który ciągnie się do Sowiej Przełęczy. Za nią znajduje się Kowarski Grzbiet.

Zdjęcie pochodzi z serwisu: mapa-turystyczna.pl

Najwyższym szczytem Karkonoszy jest Śnieżka (1602m), będąca jednocześnie najwyższym szczytem całym Sudetów oraz Republiki Czeskiej. Należy do Czarnego Grzbietu, choć znajduje się w pobliżu jego granicy z Głównym Grzbietem.
Klimat jest tu bardzo surowy, średnia roczna temperatura wynosi 0,1 stopni celsjusza, a zdarza się, że śnieg pada nawet w lipcu. Mocno wieje tu przez 290 dni w roku, a mgła pokrywa wierzchołek przez 296 dni w roku.

Mgła pokrywająca szczyt Śnieżki. Karkonosze.
Mgła pokrywająca szczyt Śnieżki.

Już w XVII w. przybywali tu pielgrzymi do wybudowanej w 1681 r. przez Schaffgotschów kaplicy, później zwykli turyści, a nawet koronowane głowy. W XVIII w. ponoć był to najczęściej odwiedzany szczyt w Europie. W 1900 r. wybudowano tu obserwatorium astronomiczne, które pełniło swoją funkcję do 1976 r.
Moim zdaniem zimą jest tutaj najpiękniej i jeśli uda się Wam trafić na piękne warunki to będziecie zachwyceni. Moja droga na szczyt zaczęła się w lekkiej zamieci i sporej mgle. Takie warunki miałem do Śląskiego Domu i wielu turystów rezygnowało z wyjścia na szczyt. Prawdziwie piękne warunki okazały się dopiero przed szczytem kiedy wyszedłem ponad pasmo chmur, a u góry świeciło słoneczko. Dopiero później chmury były przeganiane przez wiatr…

Galeria ze szczytu:

Na koniec warto wspomnieć o Śnieżnych Kotłach (1244-1490m) – są to najlepiej wykształcone i najbardziej efektowne kotły polodowcowe w Karkonoszach. Składają się na nie Mały Śnieżny Kocioł i Wielki Śnieżny Kocioł, wyżłobione w czasie plejstoceńskich zlodowaceń przez lokalne lodowce górskie. Ponad kotłami znajduje się charakterystyczny budynek Radiowo-Telewizyjnego Ośrodka Nadawczego.

Śnieżne kotły

Written by:

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *